W 75. rocznicę zamordowania Eleonory Goleń przez Niemców odsłonięto tablicę  poświęconą pamięci Eleonory Goleń i innych mieszkańców powiatu jasielskiego, którzy ponieśli pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

27 października 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Jaśle Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej przekazał na ręce Adama Golenia Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski, nadane przez Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę, Eleonorze i Stanisławowi Goleń za pomoc niesioną Żydom podczas II wojny światowej. Wówczas narodził się pomysł umieszczenia na fasadzie budynku Sądu Rejonowego w Jaśle tablicy, upamiętniającej Eleonorę Goleń, która w czasie wojny ukrywała we własnym domu dwunastoletnią Żydówkę.

Nadanie Orderu Odrodzenia Polski dla Eleonory Goleń i Stanisława Golenia, którego byliśmy świadkami w październiku ubiegłego roku stało się przyczynkiem dla dzisiejszego wydarzenia. Wówczas obecny dziś z nami dr Mateusz Szpytma z Instytutu Pamięci Narodowej wywołał nas, obligując tym samym do ufundowania tablicy. Panie prezesie, melduję, że zadanie zostało wykonane. – mówił do zgromadzonych na uroczystości Starosta Jasielski Adam Pawluś.

Tablicę umieszczono na budynku sądu, ponieważ najprawdopodobniej tutaj, 5 stycznia 1943 r., Eleonora Goleń została rozstrzelana. Tablica upamiętnia również wszystkich mieszkańców Powiatu Jasielskiego, którzy pomagali Żydom w czasie II wojny światowej.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali: Alicja Zając - Senator RP, Bogdan Rzońca – Poseł na Sejm RP, Maria Kurowska – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, dr Mateusz Szpytma – Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Adam Goleń.

Tablicę poświęcił ks. dziekan Zbigniew Irzyk. Uroczystość uświetnił swoim występem Chór „Soli Deo” działający przy I LO w Jaśle, który odśpiewał hymn Polski i okolicznościową pieśń.

Kwiaty złożyli parlamentarzyści i samorządowcy oraz delegacja dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych z Jasła i Powiatu Jasielskiego.

Uroczystość odbyła się z asyście harcerzy oraz uczniów klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych.

Opiekę nad tablicą sprawuje dyrekcja i kadra pedagogiczna wraz z młodzieżą Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle.

Kolejnym punktem uroczystości była  konferencja tematyczna w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych, podczas której uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wygłosili referaty i prezentacje multimedialne pokazujące inne rodziny z terenu powiatu, które podczas II wojny światowej ratowały Żydów.