10 listopada 2017 roku w Zespole Szkół SASR w Trzcinicy miały miejsce uroczystości poświęcone 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, połączone ze ślubowanie uczniów klas mundurowych. Jak co roku, obchody te miały podniosły i patriotyczny charakter.

Po mszy świętej, którą odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Turoń oraz ksiądz Przemysław Zapór, pododdziały w towarzystwie zaproszonych gości, przemaszerowały do szkoły. Tu ,na korcie odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu klas pierwszych i ich starszych kolegów ze Szkolnej Kompanii Honorowej.

Następnie dyrektor Zespołu Szkół pan Ludomir Mastej odebrał meldunek od dowódcy uroczystości st. sierżanta Michała Czarneckiego i wraz z nim dokonał przeglądu pododdziałów. Przy wtórze werbli wciągnięto flagę na maszt, a następnie odśpiewano hymn narodowy. W krótkim przemówieniu dyrektor przypomniał ważność słów „Bóg, honor, ojczyzna” oraz powitał serdecznie zaproszonych gości a szczególnie rodziców, którzy licznie przybyli na ślubowanie swoich pociech. Wśród gości znaleźli się: kapelan Straży Pożarnej płk oo. Tadeusz Wawryszko, przedstawiciel pani senator RP Alicji Zając , Podkarpacki Wicekurator Oświaty Stanisław Fundakowski, dowódca 21 Batalionu Dowodzenia Strzelców Podhalańskich ppłk Zbigniew Cabała, przedstawiciel WKU Jasło ppłk Jarosław Ziara, z-ca komendanta Policji Powiatowej w Jaśle mł. inspektor Mirosław Kawa, z-ca komendanta Powiatowego PSP w Jaśle bryg. Bogdan Zięba, mł. chor. SW Tomasz Socha, prezes OSP w Skołyszynie Stanisław Święch, Sekretarz Powiatu Jasielskiego Jadwiga Gunia, Sekretarz Gminy Jasło Małgorzata Dubiel, radni Powiatu Jasielskiego: Stanisław Mlicki, Jan Muzyka, Mateusz Lechwar, radny Gminy Jasło Stanisław Marszałek, Prezes Jasielskiego Klubu Motorowego Józef Biernacki oraz sołtys wsi Trzcinica Jerzy Żurowski. „Ślubuję przestrzegać i strzec zasad i wartości chrześcijańskich, szanować poglądy innych, kształtować postawy obywatelskie i patriotyczne, być wzorem ucznia Rzeczpospolitej Polskiej”.- .takie poważne słowa zabrzmiały podczas uroczystego ślubowania kadetów. Młodzież zobowiązała się także sumiennie wypełniać obowiązki ucznia i przestrzegać dyscypliny i regulaminu szkoły. Po ceremonii ksiądz płk oo. Tadeusz Wawryszko udzielił ślubującym Bożego błogosławieństwa. Niejeden rodzić ocierał łzę patrząc z dumą na swoje dziecko w mundurze, ze skupieniem wypowiadające słowa ślubowania. W uznaniu zasług i w nagrodę za wzorową postawę podczas szkoleń mundurowych, dowódca Michał Czarnecki wręczył sześciu uczniom i ich rodzicom listy gratulacyjne. Wyróżnieni kadeci złożyli kwiaty pod obeliskiem gen. Józefa Hallera, a następnie przejęli sztandar szkoły od starszych kolegów. Następnie odbyła się defilada wszystkich pocztów i pododdziałów Jednostki Strzeleckiej 2091 przy ZS SASR w Trzcinicy.

W swoich przemówieniach zaproszeni goście podkreślali wysoki poziom wyszkolenia kadetów.

Ostatnim punktem uroczystości był apel z okazji Święta Niepodległości. „Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest. Uskrzydlona bielą orła, bije rytmem naszych serc”-  w montażu słowno – muzycznym uczniowie zaprezentowali polskie pieśni patriotyczne i legionowe oraz przypomnieli trudną i bolesną drogę naszego kraju do odzyskania niepodległości.

Na koniec, gospodarz uroczystości pan dyrektor Ludomir Mastej zaprosił wszystkich zebranych na żołnierską grochówkę.

Barbara Urban

ZS Trzcinica