Dwoje młodych ludzi, zaczynających dopiero swoją przygodę z teatrem, postanowiło ambitnie wyreżyserować spektakl na podstawie tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z udziałem dzieci i młodzieży uczestniczących na zajęcia Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

Cóż to był za spektakl!

Premiera odbyła się 1 września 2018 r. na scenie MDK-u. Scenariusz, reżyseria i obsada to dzieło duetu – Judyty Jakubińskiej i Krzysztofa Żarowskiego. Judyta przez wiele lat uczęszczała na zajęcia wokalne MDK, obecnie jest absolwentką Krakowskich Szkół Artystycznych i zamierza kontynuować naukę zawodu aktora na kolejnych studiach teatralnych. Krzysztof to student Akademii Teatralnej w Warszawie. W ciągu minionych wakacji oboje zrealizowali w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle dwutygodniowe warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, z których wyłoniła się grupa zapaleńców – osób, które chciały czegoś więcej! Młodzi reżyserzy dali szansę grupie – i tak powstał wspaniały, 45-minutowy spektakl, zrealizowany zaledwie w ciągu pięciu dni!

W spektaklu wystąpiły:

Katarzyna Kwilosz – Alojzy Gżegżółka, Prezes

Marlena Szpak – Prof. Bączyński

Natalia Kubacka – Hermenegilda Kociubińska, Pijany

Julia Kwilosz – Osiołek Porfirion, Żebrak I

Agnieszka Biesiadowska – Pies Fafik, Żebrak II

Olga Karlak – Piekielny Piotruś, Duch

Karolina Zabawa – Hamlet, Mama, Musje Frufru

Julia Godek – On, Pani, Starzec

Aleksandra Wietecha – Ona, Ptysia, Kelnerka

Teatrzyk „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego to miniatury dramatyczne, w których obecny jest groteskowy dowcip oraz absurdalne poczucie humoru. To krótkie scenki rodzajowe, które bazowały na pojęciu gagu. Gałczyński w swoim „Teatrzyku” stworzył postacie barwne, odzwierciedlające cechy Polaków, groteskowe i śmieszne w swoich działaniach.

Młode aktorki doskonale poradziły sobie z trudnym i absurdalnym tekstem, dzięki pracy reżyserów wiedziały, o czym mówią ze sceny i same też przy tym dobrze się bawiły. Aż dziw bierze, że w ciągu niespełna trzech tygodni zawiązała się tak zgrana grupa teatralna! Dziewczyny tworzyły relacje między postaciami po mistrzowsku, jakby grały już na niejednej scenie. Dla większości z nich był to debiut teatralny. Najmłodsza aktorka Olga ma 9 lat, a najstarsza Marlena będzie w tym roku uczęszczać do 3 klasy gimnazjum. Tak młode aktorki stworzyły spektakl o wyraźnym przekazie, zachwycając jednocześnie swoim talentem. Trudno nie wspomnieć genialnej Karoliny Zabawy w roli znerwicowanego Hamleta, Natalii Kubackiej jako egzaltowanej Hermenegildy w różowym boa, czy Julii Kwilosz jako cynicznego Osiołka Porfiriona. Każda postać była wyrazista, zapamiętywalna – a to wszystko zasługa dobrej reżyserskiej ręki!

Jako gospodarze tego niecodziennego wydarzenia jesteśmy ogromnie dumni i pełni podziwu dla pracy całej grupy. Młodym reżyserom Judycie i Krzysztofowi dziękujemy za pełne poświęceń, rzetelne i twórcze trzytygodniowe zajęcia dla młodzieży – młodzieży zaś gratulujemy i dziękujemy, że jest taka wspaniała!

Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mogli kiedyś zobaczyć „Teatrzyk” w wykonaniu cudownej eMDeKowskiej Trupy Teatralnej pod przewodnictwem Judyty Jakubińskiej i Krzysztofa Żarowskiego.

MDK w Jaśle

Agnieszka Biesiadowska i Julia Kwilosz
Judyta Jakubinska i Krzysztof Zarowski
Julia Godek