W dniu 24 września br. Starosta Jasielski Adam Pawluś, uczestniczył w Radzie Budowy, dotyczącej budowy nowego odcinka drogi nr 992, które odbyło się w budynku Przedsiębiorstwa Robót Drogowo - Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle. W spotkaniu udział wziął m.in. Członek Zarządu Powiatu Jasielskiego Ryszard Lisowski oraz Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając.

Inwestycja pn.: „Budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 Jasło - Zarzecze - Nowy Żmigród – Kąty – Krempna – Świątkowa Mała – Grab – Granica Państwa w m. Jasło wraz z przebudową, budową niezbędnej infrastruktury technicznej, budowli i urządzeń budowlanych - odcinek od skrzyżowania ulic: Floriańskiej i Jana Kasprowicza w km proj. 0+000 do skrzyżowania ulic: Św. Jana z Dukli, Granicznej, Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego w km proj. 2+110” w ramach zadania „Poprawa połączeń komunikacyjnych powiatów jasielskiego, bardejowskiego i świdnickiego z korytarzami TEN-T”.

W trakcie prowadzonych prac budowlanych powstaną nowe zatoki autobusowe, skrzyżowania z drogami podporządkowanymi, ciąg pieszo-rowerowy, przebudowa i budowa zjazdów indywidualnych, przejścia dla pieszych z przejazdami dla rowerów, kanalizacja deszczowa, oświetlenie uliczne, a także ekrany akustyczne. Przebudowana zostanie również stacja pomiarowa oraz sieci elektroenergetyczna, teletechniczna, sanitarna i gazowa.

Wartość kontraktu na wykonanie projektów wykonawczych oraz robót budowlanych to 26 987 478,82 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi  16 067 971,00 zł, województwo podkarpackie przekazało 10 541 003,00 zł, miasto Jasło dało 4 190 000,00 zł, powiat jasielski przeznaczył  2 246 582,00 zł. Kwota przekraczająca koszt robót budowlanych obejmuje również wypłatę odszkodowań za przejęte nieruchomości oraz nadzór inżyniera kontraktu.

Starosta Jasielski Adam Pawluś prowadził rozmowę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział w Rzeszowie, w sprawie wykonania koncepcji rozbudowy skrzyżowania w ciągu drogi Nr 28 Zator-Medyka z ulicą Kasprowicza w Jaśle od strony gazociągów poprzez utworzenie dodatkowego pasa ruchu (prawoskręt), w celu usprawnienia ruchu kołowego. Ważną i istotną role odegrał Powiat Jasielski na całym etapie konsultacyjnym projektu. Powiat Jasielski będzie współfinansował przedsięwzięcie w kwocie 2 246 582,00 zł, a także przygotował decyzję środowiskową. Przedmiotowa inwestycja jest kolejnym efektem doskonałej współpracy z partnerami słowackimi. Budowa nowego łącznika drogi wojewódzkiej nr 992 w Jaśle ma się zakończyć końcem listopada 2020 r.