W dniu 27 stycznia 2020 roku w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle odbył się oficjalny odbiór i poświęcenie dwóch cyfrowych aparatów RTG.

Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle dysponował dotychczas dwoma anologowymi aparatami RTG, które liczą 9 i 13 lat. Są one mocno wyeksploatowane  i wysoce awaryjne.

Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej wykonuje średnio w ciągu roku ponad 24 tys. badań RTG. Badania te wykonywane są dla wszystkich oddziałów i poradni Szpitala. W szczególności dla Oddziału Ortopedii, Traumatologii, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki oraz Poradni Ortopedycznej, która w ciągu roku przyjmuje ponad12 tys. pacjentów. Z usług Zakładu korzystają także gabinety i poradnie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z terenu Powiatu Jasielskiego.

Odnowienie bazy sprzętowej w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej było konieczne ponieważ jest to jedyna na terenie Powiatu  placówka wykonująca badania RTG całodobowo i zabezpieczająca te badania dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z Izbą Przyjęć.

Zakup dwóch nowych cyfrowych aparatów RTG  zapewni szybkie i bezpieczne wykonywanie badań RTG oraz redukcję dawki promieniowania (poprzez zmniejszenie liczby powtórzeń), podniesie ich  jakość, a także zapewni właściwe warunki pracy. Szpital dysponuję kadrą lekarską, kadrą techników RTG i pielęgniarek-niezbędną do realizacji świadczeń w Pracowni RTG.

Finansowanie: 1 mln zł z rezerwy budżetowej Prezesa Rady Ministrów, 170 tys. zł z budżetu powiatu, pozostała kwota ze środków własnych szpitala.

1. Cyfrowy aparat RTG do zdjęć kostno-płucnych Radspeed Pro firmy Shimadzu -kwota  995 976,00 zł
  2. Cyfrowy aparat RTG do zdjęć przyłóżkowych MobileDart Evolution MX8 - kwota 474 984,00 zł

Kwota za 2 aparaty : 1 470 960,00 zł

Poświęcenia dokonał kapelan Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, ks. Piotr Kura.

W wydarzeniu udział wzięli również: Katarzyna Kowalewska – Zastępca Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie, Alicja Zając – Senator RP, Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Michał Burbelka – Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, Dariusz Kowalski - Zastępca Dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle ds. Lecznictwa, Zbigniew Betlej – Zastępca Dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle ds. Administracyjno-Ekonomicznych, Dorota Gawlik-Feldo - lek. med. Spec. Radiodiagnostyki, Andrzej Konopka – Naczelnik Wydziału Rozwoju, Promocji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Jaśle, Stanisław Święch – Radny Rady Powiatu Jasielskiego, Mateusz Lechwar – Radny Rady Powiatu Jasielskiego.

Starosta Jasielski Adam Pawluś, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania środków na zakup aparatów, których potrzebowali pacjenci jasielskiego szpitala.