Wznowienie połączenia kolejowego Zagórz - Chyrów na Ukrainie

Kolej-2W niedzielę, 25 czerwca 2017 r., po ponad siedmioletniej przerwie odbył się inauguracyjny przejazd pociągiem z Zagórza do Chyrowa na Ukrainie linią kolejową 108.

W przejeździe uczestniczyli: Bogdan Rzońca, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Komisji Infrastruktury; Wojciech Zając, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego; Adam Pawluś, Starosta Jasielski; Tadeusz Gorgosz, Wicestarosta; Oleg Syniutka - Przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej; Mieczysław Borowiec, Dyrektor PKP PLK S.A. Zakład w Rzeszowie; Adam Filar – Kocham kolej.pl; Leszek Latko, przedstawiciel PL-SK przewoźnika kolejowego.

Samorządowcy i miłośnicy kolei czynią starania, aby ponownie uruchomić połączenie kolejowe między Zagórzem a Chyrowem na Ukrainie, po linii kolejowej 108.

Istnieje szansa na odrodzenie lokalnego transgranicznego ruchu kolejowego. Ze względu na zainteresowanie turystów postanowiono w okresie wakacyjnym uruchomić weekendowe połączenia z Rzeszowa i z Sanoka do miejscowości Medzilaborce linią nr 191, na której ruch pasażerski zawieszono w 2011 r.

Pociągi o nazwie „Wojak Szwejk” na trasach Rzeszów – Medzilaborce i Sanok – Medzilaborce kursować będą od 1 lipca do 3 września.

W przyszłości planuje się utworzenie takiego połączenia również na trasie Zagórz - Chyrów na Ukrainie, linia 108.

Starosta Adam Pawluś podjął temat ewentualnego wydłużenia trasy linii 108 na odcinku od Jasła do Gorlic i od Jasła do Targowisk. Wprowadzenie nowego przewoźnika może mieć decydujący wpływ na odrodzenie ruchu kolejowego w regionie.

Zdjęcia: Adam Filar