Wspólnie na rzecz Karpat

Wspólnie na rzecz Karpat-1W sobotę, 26 sierpnia 2017 r., w Istebnej odbyło się I Forum Samorządów Karpackich „Samorządy dla Karpat”. Podczas Forum samorządowcy reprezentujący regiony karpackie podpisali Deklarację o Współpracy Partnerskiej.

W Forum uczestniczyli przedstawiciele samorządów z regionu Karpat z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i Węgier. Zadeklarowali oni aktywną współpracę na rzecz wdrażania zapisów Ramowej Konwencji o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat.

Podczas spotkania wysłuchano wykładów m.in. na temat Konwencji Karpackiej, jako narzędzia rozwoju lokalnego; zrównoważonego modelu edukacji regionalnej oraz tradycyjnego gospodarowania w Karpatach, w kontekście rozwoju regionu i poszukiwaniu źródeł finansowania. Dyskutowano także o możliwościach wykorzystania potencjał turystycznego i rewitalizacyjnego sieci Najciekawszych Wsi w Polsce.

Podsumowaniem Forum było podpisanie Deklaracji o Współpracy Partnerskiej.

Deklaracja o współpracy

Organizatorami I Forum Samorządów Karpackich był Powiat Cieszyński oraz Gmina Istebna.