Minister Adamczyk przedstawił założenia programu Mieszkanie Plus

Minister Adamczyk przedstawił założenia programu Mieszkanie Plus-1Mieszkanie Plus to szansa nie tylko na zwiększenie jakości życia tysięcy polskich rodzin, ale też rozwój rodzimych innowacji budowlanych i infrastrukturalnych. O założeniach programu Mieszkanie Plus dyskutowali, podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Jaśle, samorządowcy z podkarpacia z Andrzejem Adamczykiem - Ministrem Infrastruktury i Budownictwa oraz Bogdanem Rzońcą - Posłem na Sejm RP, Przewodniczącym Sejmowej Komisji Infrastruktury.

W poniedziałek, 28 sierpnia br., w Starostwie Powiatowym w Jaśle samorządowcy z województwa podkarpackiego spotkali się z Andrzejem Adamczykiem, Ministrem Infrastruktury i Budownictwa. Podczas spotkania Minister przedstawił informacje na temat rządowego programu Mieszkanie Plus w świetle ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Mieszkanie Plus to propozycja rządu dla Polaków, którzy marzą o własnych czterech kątach. Program skierowany jest do osób, których dochody uniemożliwiają zakup własnego mieszkania. Ma pomóc tym, którzy nie mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny na rynkowych zasadach.

Dostępne cenowo mieszkania na wynajem z opcją dochodzenia do własności, zachęty dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe i zwiększenie wparcia dla społecznego budownictwa czynszowego to najważniejsze elementy programu Mieszkanie Plus.

Mieszkanie Plus to program powszechny, przeznaczony dla wszystkich Polaków, nie tylko z dużych miast, nikt nie będzie z niego wykluczony. Narodowy Fundusz Mieszkaniowy nie będzie korzystał ze środków budżetowych, podstawą będzie zasób gruntów Skarbu Państwa, na których będą realizowane inwestycje mieszkaniowe.

Program Mieszkanie Plus będzie opierał się na 3 filarach: wsparciu budownictwa społecznego, mieszkaniach budowanych na gruntach Skarbu Państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy) oraz wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidulanych Kont Mieszkaniowych.

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy zostanie powołany ustawą, jako podmiot działający na zasadach rynkowych. Jako swoisty bank ziemi, będzie on realizował budownictwo mieszkaniowe przede wszystkim w oparciu o grunty Skarbu Państwa. W ramach Funduszu powstaną mieszkania na wynajem o dostępnym czynszu i z możliwością dojścia do własności.

Mieszkania z Programu będą bowiem dostępne w dwóch wariantach: na wynajem oraz na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności po 30 latach użytkowania.

Pierwsza z nich zakłada, że średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji drugiej stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za metr kwadratowy.

Uzupełnieniem programu będzie zwiększenie wsparcia rządu dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie w wysokości 35 – 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.

Zostanie stworzony system oszczędzania na cele mieszkaniowe (zakup, wkład własny, remont), którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć rachunki bankowe z premią za systematyczne oszczędzanie, tzw. Indywidualne Konto Mieszkaniowe. Umożliwi to poprawę dostępności mieszkań, bo oszczędzać będzie można na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup czy budowę, ale także np. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni, czy TBS. Środki te będzie można wykorzystać na poprawę standardu lokalu – remont czy wykończenie mieszkania.

Realizacja programu Mieszkanie Plus to nie tylko realne wsparcie dla średniozamożnych rodzin, ale też silny impuls prorozwojowy dla lokalnej gospodarki.

Zmiany te wprowadza ustawa z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości, podpisana przez Prezydenta RP 9 sierpnia br. Większość nowych regulacji wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.