Jaślanie pamiętają o ofiarach stalinizmu

Jaślanie pamiętają -1W niedzielę 17 września 2017 roku w Jaśle odbyły się uroczyste obchody Światowego Dnia Sybiraka. W rocznicę agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku oddano hołd wszystkim rodakom, którzy zostali zesłani na Syberię i tam zginęli, tych, którzy pozostali na obcej ziemi, gdzie nadal kultywowali polskość oraz tych, którym udało się, często po wielu latach, wrócić do Ojczyzny. Uchwałę w sprawie ustanowienia 17 września Dniem Sybiraka podjął Sejm w 2013 roku zgodnie z projektem i uzasadnieniem PiS.

W Jaśle uroczystości związane z 78 rocznicą agresji sowieckiej na Polskę i 89 rocznicą powstania Związku Sybiraków rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele OO. Franciszkanów. Następnie wszyscy zgromadzeni przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik „Golgota Wschodu”, gdzie odczytano  apel pamięci. Przedstawiciele licznie zgromadzonych delegacji samorządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze – symbol wiecznej pamięci o wydarzeniach z 17 września 1939 roku, kiedy to wojska Armii Czerwonej przekroczyły granicę sowiecko-polską na całej długości argumentując ten akt agresji, „braniem  pod opiekę” ludność i mienia zachodniej Białorusi i zachodniej Ukrainy. Złamanie umów z Polską, w tym  paktu o nieagresji  i innych umów międzynarodowych, tłumaczono tym, że są one nieobowiązujące wraz z upadkiem państwa polskiego. Na okupowanych ziemiach rozpoczęło się zastraszenie  społeczeństwa polskiego oraz wykluczenie z niego jednostek postrzeganych jako „wrogów ludu”. Sporządzono spis ludności, aby mieć dokładne dane osób, które niedługo potem transportowano w bestialskich warunkach  w głąb ZSRR, lub następowała ich fizyczna eliminacja, najczęściej poprzez  rozstrzeliwanie .

Nawiązując to tych czasów prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Jaśle Franciszek Trociński przede wszystkim zaapelował do ludzi młodych. Patrząc na licznie zgromadzonych harcerzy, uczniów jasielskich szkół ze wzruszeniem powiedział : „My już się powoli wykruszamy, jest nas garstka. Pałeczkę chcemy przekazać młodzieży”, ponieważ, jak podkreślał, tylko pamięć o tamtych wydarzeniach, może sprawić, że tragiczny los tylu tysięcy Polaków, nigdy się nie powtórzy.