Przywracamy kolej na południe województwa podkarpackiego

Kolej2017-1Przywracamy kolej na południe województwa podkarpackiego – to główne hasło konferencji prasowej , która w dniu 19 września 2017 roku odbyła się w sali konferencyjnej Starostwa Jasielskiego. Obecni na spotkaniu Prezes Zarządu Kolei Małopolskich Grzegorz Stawowy oraz Wiceprezes Zarządu  Ryszard Rębalis, radny Sejmiku Województwa podkarpackiego Wojciech  Zając, Starosta Jasielski  Adam Pawluś, Burmistrz Miasta Jasła  Ryszard Pabian, przedstawiciel kompanii społecznej kochamKolej.pl Adam Filar, mówili zgodnie, że uruchomienie tego połączenia to sukces, osiągnięty dzięki staraniom władz samorządowych i społeczników zaangażowanych w rozwój kolei.

Odjazd pierwszego pociągu ze stacji Jasło do Krakowa będzie miał miejsce już 1 października o godzinie 16.40. Data nie jest przypadkowa, gdyż  połączenie to adresowane jest przede dla studentów z Jasła i okolic, do uczelni  w Krakowie. Zachętą do wyboru tego środka lokomocji jest niska cena –koszt biletu ulgowego to około 8 złotych, normalnego 16 złotych -– komfortowe warunki jazdy, dostęp do Wi-Fi, niezawodność, gwarancja dojazdu na czas, bezpieczeństwo oraz relatywnie krótki czas przejazdu: z Jasła do Krakowa 3 godz. 17 min., natomiast z Krakowa do Jasła 3 godz. 11 minut.

Podczas konferencji prasowej Starosta Jasielski Pan Adam Pawluś poinformował o atrakcjach związanych z inauguracyjnym przejazdem w dniu 1 października.  Przede wszystkim jest to 50 darmowych biletów dla studentów ufundowanych przez Posła na Sejm RP Pana Bogdana Rzońcę, Starostę Jasielskiego Pana Adama Pawlusia oraz Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pana Wojciecha Zająca. Osoby chętne do skorzystania z darmowych przejazdów Jasło-Kraków-Jasło powinny przesłać swoje zgłoszenie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub pod nr tel. (13) 44 86 405. Imienne bilety otrzyma pierwszych 50 zgłoszonych osób. Zgłaszać mogą się studenci z uprawnieniami do biletów ulgowych. Bilety uprawniają do wyjazdu do Krakowa pociągiem Kolei Małopolskich w dniu 1 października 2017 r. (godz. 16:30) oraz powrotu pociągiem tych samych linii do Jasła w ciągu kolejnych dwóch tygodni. Oprócz tego na podróżnych i gości będzie czekał poczęstunek oraz materiały informacyjne.

Grzegorz StawowyPrezes Zarządu Kolei Małopolskich sp. z o.o., obsługujących nowo powstałe połączenie , wyraża opinię, że takie połączenie kolejowe, które na razie w rozkładzie jazdy jest do czerwca 2018 roku, znajdzie się w nim na stałe. Analizując podobne przedsięwzięcia zauważa, że podróżni muszą na nowo przyzwyczaić się do kolei. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pociąg kursował również w soboty, a nawet codziennie. Warunkiem będzie odpowiednia liczba pasażerów. Na razie czas przejazdu z Jasła do Krakowa to około trzy i pół godziny, ale jeżeli odcinek ten zostanie zmodernizowany, może skrócić się nawet o godzinę.

Ryszard Rębilas, Wiceprezes Zarządu Kolei Małopolskich, zapewnia, że skład, który będzie obsługiwał linię z Jasła do Krakowa, należy do najnowszej generacji spełniającym oczekiwania wszystkich podróżnych, niezależnie od wieku. Posiada również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych takie jak odpowiednio przystosowane toalety, pochylnie, windy.

Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian zapewnił, że miasto nie jest obojętne na brak  komfortu oczekujących  pasażerów. Ambicją władz miasta jest utworzenie dworca multimodalnego czyli miejsca, gdzie będzie można nie tylko wygodnie oczekiwać na przyjazd pociągu , ale również zmieniać środki transportu.

Obecni na spotkaniu liczą na to, że kolej będzie realną alternatywą dla przewodników autobusowych, a uruchomianie kolejnych połączeń jest tylko kwestią czasu.