Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Jaśle

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Jaśle-8środę 13 grudnia 2017 r. w Jaśle odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W 36 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego oddano hołd wszystkim, którzy ponieśli śmierć lub byli prześladowani w tym okresie, a których jedyną winą było to, że pragnęli żyć w wolnym, demokratycznym kraju.

Uroczystości rozpoczęły się od otwarcia wystawy pt. Anna Walentynowicz – Legenda „Solidarności” w Domu Pielgrzyma przy Kościele Farnym w Jaśle. Uczestnicy spotkania mieli szansę zapoznać się z biografią Anny Walentynowicz, przygotowaną przez Artura Brożyniaka z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Następnie Piotr Walentynowicz – wnuk legendarnej postaci „Solidarności” przybliżył obecnym sylwetkę swojej babci, nie tylko jako niezłomnej działaczki,  walczącej o prawdę, ale również ciepłej i życzliwej osoby, dla której rodzina była zawsze najważniejsza.

O godzinie 18:00 w Kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jaśle odbyła się Msza Święta w intencji Ofiar Stanu Wojennego i śp. Anny Walentynowicz. Mszy Świętej Koncelebrowanej  przewodniczył ks. prof. Piotr Steczkowski, który wygłosił również homilię. Następnie przedstawiciele licznie zgromadzonych delegacji samorządowych, stowarzyszeń i  szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Starosta Jasielski Adam Pawluś podziękował wszystkim, którzy swoją obecnością dali świadectwa, że pamiętają o ofiarach stanu wojennego. Przypomniał, że krzywdy, których wówczas doświadczali nie doczekały się zadośćuczynienia, a zbrodniarze nie zostali osądzeni.