Umarłych wieczność dotąd trwa dokąd pamięcią im się płaci

Holocaust-22Dla pamięci o tragedii Holocaustu, ale także, aby budować tolerancję i kształtować obecną rzeczywistość jako cywilizację miłości i pokoju organizowane są Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci  o Ofiarach Holocaustu. Społeczność kołaczycka także uczciła pamięć Żydów, którzy kiedyś mieszkali w miasteczku i podzielili los całego narodu skazanego na zagładę.

Uroczystość przygotowana przez Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach i Urząd Miejski w Kołaczycach rozpoczęła się modlitwą ekumeniczną nad mogiłą żydowską w lesie w Krajowicach. Szczególnej wymowy nabierały polskie psalmy, czytane przez ks. Władysława Depę i  psalmy w jidysz, śpiewane przez prof. Jonatana Webera.

Pani Małgorzata Salacha, Burmistrz Kołaczyc, otwierając uroczyste obchody, podkreśliła potrzebę kultywowania pomięci o przeszłości i Ofiarach. Wstrząsające fakty związane z zagładą Żydów na Podkarpaciu przedstawiła Pani prof. Elżbieta Rączy z Uniwersytetu Rzeszowskiego.  Natomiast historię kołaczyckich Żydów, ich wojenną zagładę ukazywał film przygotowany przez  uczniów  Liceum w Kołaczycach, oparty na wspomnieniach mieszkańców Kołaczyc i Nawsia Kołaczyckiego. (Film dostępny jest na stronie szkoły).

W świat przedwojennych Kołaczyc,  gdzie wspólnie obok siebie żyli  Polacy i Żydzi, przeniósł wszystkich spektakl  przygotowany przez szkolne koło teatralne.  Młodzież  w poruszającej formie oddała atmosferę katastrofy świata żydowskiego, tragedię Holocaustu, niszczenia godności i człowieczeństwa.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto także Gminny Konkurs Literacko-Plastyczny „Tolerancja to sprawa umysłu i serca”. Nagrodą dla laureatów Konkursu jest wycieczka połączona z żywą lekcją historii w Niemieckim Nazistowskim Obozie Zagłady Auschwitz – Birkenau.

Jury przyznało nagrody:

w kategorii – prace literackie:

1 miejsce - Aleksandra Leśniak (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie)

2 miejsce - Klaudia Kaleta (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy), Julia Grzebień (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce)

3 miejsce - Wiktor Cieślik (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce)

Wyróżnienie - Jonatan Maciejowski (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy)

w  kategorii  -prace plastyczne:

1 miejsce - Julita Zięba (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie)

2 miejsce - Justyna Iskra (LO Kołaczyce)

3 miejsce - Michał Hendzel (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy)

Wyróżnienia:

Karol Janik (Publiczna Szkoła Podstawowa w Kołaczycach)

Katarzyna Sypień (LO Kołaczyce)

Natalia Maziarz (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce)

Kinga Michalska(Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie)

Dla wszystkich uczestników:  seniorów, pamiętających tragedię Holocaustu, ludzi w średnim  wieku i tych najmłodszych – uczniów, do których należy przyszłość, uroczystości stały się piękną lekcją historii, pamięci i tolerancji.