Odsłuchaj
Polish Czech English German Russian Slovak Ukrainian

Środowiskowy Dom Samopomocy samodzielną jednostką Powiatu Jasielskiego

Z dniem 1 października br. Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Żmigrodzie stał się odrębną jednostką organizacyjną Powiatu Jasielskiego. Ponad dwadzieścia osób z terenu powiatu przyjeżdża tu, aby uczestniczyć w rożnego rodzaju zajęciach terapeutycznych i rehabilitacyjnych, które pomagają im nabywać umiejętności radzenia sobie w codziennych sytuacjach życiowych.

Środowiskowy Dom Samopomocy jest miejscem dla osób z zaburzeniami psychicznymi i upośledzonych umysłowo. Funkcjonuje przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku.

Obecnie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie są 22 miejsca. Wystąpiliśmy z wnioskiem do Wojewody Podkarpackiego o zwiększenie liczby miejsc do 35, ale docelowo z warsztatów w ośrodku może korzystać nawet 50 osób. Zachęcam wszystkie osoby potrzebujące, osoby niepełnosprawne, z dysfunkcjami do korzystania z warsztatów prowadzonych w ŚDS-ie - tam znajdą fachową pomoc i opiekę – wyjaśnił Starosta Jasielski Adam Kmiecik.

Środowiskowy Dom Samopomocy rozpoczął swoją działalność jeszcze w 2002 roku jako jednostka wchodząca w skład Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. W 2011 r. radni powiatowi zdecydowali o zaadaptowaniu na jego potrzeby budynku po szkole zawodowej Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie. Główne prace adaptacyjne ruszyły w tym samym roku, a do zrobienia było wiele. Naprawiono dach, zmieniono układ ścian działowych tworząc nowe pomieszczenia, odnowiono tynki, zrobiono wylewki, pomalowano ściany, wybudowano pochylnię wewnątrz i zewnątrz obiektu. Zmodernizowany budynek jest całkowicie pozbawiony barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Uczestnicy warsztatów uczą się tu zaradności życiowej. W pokojach terapeutycznych i sali usprawnienia fizycznego, które niedawno zostały doposażone, uczestnicy dbają o swoją kondycję psychiczną i fizyczną. W przyszłości będziemy się starć o zwiększenie atrakcyjności usług dla naszych uczestników, tak aby każdy znalazł tu coś dla siebie. Pod koniec miesiąca zorganizowany zostanie dzień otwarty, aby społeczność lokalna mogła nas bliżej poznać – powiedziała Małgorzata Łysik, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie.

 

CK Najnowsza galeria

Najnowsza galeria

CK Najnowszy film

Najnowszy film

Odsłuchaj