Szlaki piesze

W Powiecie Jasielskim istnieje dobrze rozwinięta sieć szlaków turystycznych pieszych, szczególnie w południowej części na terenie Magurskiego Parku Narodowego, w północnej części na terenie Pogórza Ciężkowickiego główny węzeł szlaków znajduje się na Górze Liwocz (562 m). Opiekę nad większością szlaków pełni Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Odział w Jaśle, w południowej części powiatu znajdują się dwa szlaki gminne. Szlaki te przebiegają atrakcyjnymi terenami, pozwalającymi poznać walory przyrodnicze, kulturowe, liczne zabytki oraz miejsca historyczne. Każdy turysta znajdzie trasę dostosowana do swoich możliwości, co pozwoli mu cieszyć się wędrówką.

Szlaki PTTK

ImageGłówny szlak beskidzki przebiegający od Ustronia w Beskidzie Śląskim, do Wołosatego w Bieszczadach. W granice Powiatu Jasielskiego szlak wkracza w szczytowej partii masywu Magury Wątkowskiej, pod szczytem Magury (842 m). Następnie prowadzi przez tereny Magurskiego Parku Narodowego oraz jego otuliny, prowadzi kolejno przez Świerzową (801 m), Kolanin (705 m), Przeł. Hałbowską, stoki góry Kamień (714 m) do Kątów, a stąd stokami Góry Grzywackiej (567 m) na Łysą Górę (641 m) i Polanę (651 m) i dalej na wschód. Długość szlaku w granicach powiatu wynosi ok. 25 km.

ImageSzlak im. Pułaskiego lub popularnie zwany szlakiem  granicznym. Jest to szlak dalekobieżny, z Grybowa do Ustrzyk Dolnych. W granice powiatu wkracza w okolicach Dębiego Wierchu (664 m), by przez Grab - Ożenną, Filipowski Wierch (705 m), Przeł. Mazgalica dojść w masyw Baraniego, którego kulminacja (754 m) znajduje się już poza granicami powiatu. Długość szlaku w granicach powiatu wynosi ok. 17 km.

ImageSzlak Gorlice - Ożenna. W granice powiatu wchodzi w paśmie Magury Wątkowskiej i podąża kolejno przez Folusz, Mrukową, Bucznik (519 m), Nowy Żmigród, Grzywacką Górę (567 m), Kąty, stoki góry Kamień (714 m), Krempną, Wysokie (657 m) kończąc swój bieg w Ożennej. Szlak ten, posiada odcinek dojściowy prowadzący do wodospadu „Magurskiego". W granicach powiatu jego długość wynosi ok. 52 km.

ImageSzlak Folusz - Radocyna. W Powiecie Jasielskim znajduje się jego krótki odcinek z Folusza na grzbiet Magury Wątkowskiej - 4,5 km. Jest to  najkrótszy sposób dotarcia do rezerwatu przyrody „Kornuty".

Image Szlak Mrukowa - Krempna w całości położony na terenie Powiatu Jasielskiego, a jego długość to 16 km. Prowadzi w przeważającej części przez teren Magurskiego Parku Nnarodowego

Image Szlak Huta Polańska - Przeł. Mazgalica to szlak łącznikowy ze szlakiem granicznym o długości 2,5 km,

ImageSiedliska - Dynów. To długodystansowy szlak prowadzący przez Pogórza Karpackie, położone na wschód od rzeki Białej. W granicach powiatu wchodzi przez dział między Gogołowem a Sowiną, następnie przez Sowinę, Bieździedzę, Nawsie Kołaczyckie, Kołaczące i Ujazd zmierza na Liwocz, a dalej na zachód. Długość szlaku w granicach powiatu wynosi ok. 17 km.

ImageSzlak Jabłonica - Liwocz - Czermna posiada długość 9,5 km. W granicach Powiatu Jasielskiego prowadzi z Jabłonicy na szczyt góry Liwocz, długość ok. 3,5 km.

ImageSzlak Folusz - Ferdel z odcinkiem dojściowym do pomnika przyrody „Diabli Kamień" posiada długość ok. 7 km. Prowadzi przez bukowy las do grzbietu Magury Wątkowskiej w okolicach szczytu Ferdel, w przeważającej części prowadzi terenem Magurskiego Parku Narodowego.

ImageSzlak spacerowy Święcany - Przybówka (55 km) . Wyznakowany z inicjatywy gminy Jasło, z okazji 600-lecia wsi i parafii Trzcinica. W przeważającej mierze prowadzi przez teren Powiatu Jasielskiego. Przechodzi obok wielu zabytków kultury materialnej oraz na trasie znajduje się wiele miejsc widokowych na Beskid Niski i Pogórze Karpackie. Długość szlaku w Powiecie Jasielskim wynosi ok. 45 km.

ImageSzlak spacerowy  Dąbrówka - Liwocz (562 m) to widokowy szlak, wyznakowany w 2007 roku z inicjatywy gminy Brzyska. Prowadzi przez Pogórze Cięzkowickie, prowadzi przez  Lipnicę Dolną oraz Rezerwat Przyrody „Liwocz", dołączając w końcowym odcinku do szlaku żółtego. Długość szlaku wynosi 8,5 km.