Już po raz dwunasty Zespół  Szkół Technicznych  wraz z Zespołem Szkół Usługowych i Spożywczych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego zorganizowali dla tegorocznych gimnazjalistów i ósmoklasistów Jasielski Piknik Zawodowy. Oprócz młodzieży i ich nauczycieli, na imprezę przybyli też oficjalni goście: Wicestarosta Jasielski – Stanisław Pankiewicz oraz Naczelnik Wydziału Edukacji – Andrzej Papciak.

Zespół Szkół Technicznych w Jaśle oddał do dyspozycji absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych pracownię elektrotechniki, elektroniki i mechatroniki samochodowej, pracownie urządzeń techniki komputerowej, pracownię sieci komputerowych i e-sportu, pracownię obrabiarek sterowanych numerycznych CNC, pracownię pojazdów samochodowych oraz pracownię językową. Nowością w ofercie szkoły jest pracownia komputerowego wspomagania wytwarzania CAD oraz pracownia elektryczna wyposażona w elementy inteligentnego domu KNX. Wymienione pracownie są wykorzystywane przez uczniów kształcących się w zawodach: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik elektryk, technik informatyk oraz mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych. W przyszłym roku szkolnym przeprowadzony zostanie nabór na nowy kierunek technik programista.

W czasie trwania pikniku uczestnicy mieli możliwość skontrolowania ciśnienia krwi oraz obejrzenia pokazu udzielania pierwszej pomocy, przygotowanego przez członków koła PCK i Honorowych Dawców Krwi. Swoją ofertę zaprezentowała również zaproszona firma ERKO, która jest producentem wysokiej jakości produktów i rozwiązań dla przemysłu elektrotechnicznego i lotniczego. W ramach pikniku odbył się turniej e-sportowy o puchar dyrektora ZST. Tegoroczna edycja nosiła nazwę Mło-Dzikowy Turniej E-Sportowy 2019 o puchar Dyrektora ZST i wzięły w nim udział drużyny z gimnazjów i szkół podstawowych z całego powiatu.

Na terenie Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle Piknik przebiegał pod znakiem zwiedzania pracowni szkolnych i zapoznawania się ze specyfiką zawodów prowadzonych przez szkołę. Dla odwiedzających szkołę gimnazjalistów i ósmoklasistów udostępnione zostały pracownie: analizy żywności, cukiernicza, gastronomiczna, fryzjerskie, technologii i wytwarzania odzieży a także projektowania i modelowania odzieży oraz rysunku technicznego. W pracowniach tych swoje umiejętności praktyczne zdobywa młodzież kształcąca się w zawodach: technik technologii żywności, technik usług fryzjerskich, technik przemysłu mody, cukiernik, kucharz i fryzjer. Nowością w naszej ofercie jest technik chłodnictwa i klimatyzacji.

Duże wrażenie zrobiło na uczestnikach Pikniku nowoczesne wyposażenie odwiedzonych pracowni, w tym m.in. najwyższej klasy urządzenia do stylizacji i pielęgnacji włosów, wykorzystywane w pracowniach fryzjerskich, specjalistyczne maszyny szwalnicze i stanowiska obróbki parowo-cieplej znajdujące się w pracowniach odzieżowych czy stanowiska komputerowe z nowoczesnym oprogramowaniem graficznym, będące na wyposażeniu pracowni projektowania odzieży i rysunku technicznego. Niemałe zainteresowanie budził też profesjonalny sprzęt to analizy instrumentalnej i mikrobiologicznej żywności jak również nowoczesny, fachowy sprzęt cukierniczy i gastronomiczny.

W pracowniach odwiedzająca naszą szkołę młodzież, zapoznała się z prezentowanymi ćwiczeniami i pokazami, a zainteresowani mogli też popróbować swoich sił i niektóre z nich wykonać własnoręcznie. Była również okazja do skorzystania z usług fryzjerskich, m.in. pielęgnacyjnego strzyżenia nożycami termicznymi i regeneracji włosów z wykorzystaniem sauny oraz hełmu laser Led. Nie zabrakło też przygotowanego na tę okazję piknikowego poczęstunku – słodkich bułeczek i pieczonych kiełbasek.

Niewątpliwą atrakcją Pikniku był przygotowany na tą okazję pokaz mody. Prezentowane stylizacje to projekty uczniów profilu technik przemysłu mody, wykonane na tegoroczny międzyszkolny konkurs na „Kreatora roku”, którego tematem były „Wariacje przestrzenne”. Ich dopełnieniem były piękne fryzury i makijaże – dzieła uczniów kierunków fryzjerskich. Podczas pokazu przedstawione też zostały stroje zaprojektowane i wykonane przez uczennice naszej szkoły na III Ogólnopolski Konkurs Szkoły Mody Rzeszów 2019.

Już niedługo przed gimnazjalistami i ósmoklasistami poważna, życiowa decyzja dotycząca dalszej nauki i przyszłej kariery zawodowej. Mamy nadzieję, że udział w Pikniku był dla naszych gości ciekawym i inspirującym wydarzeniem, które wahającym się i niezdecydowanym ułatwi podjęcie decyzji o wyborze dalszego kierunku kształcenia, a zdecydowanych utwierdzi w słuszności wyboru. Wierzymy, że XII Jasielski Piknik Zawodowy stał się okazją aby udowodnić, że kształcenie zawodowe to dobry wybór.

Więcej informacji o szkołach i prowadzonych w nich kierunkach można znaleźć na stronach internetowych: www.zstjaslo.pl oraz www.zsuisjaslo.nets.pl

ZST_Fot1
ZST_Fot2