Sesja 1

W dniu 6 listopada 2020 roku o godz. 15.30 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Jaśle odbyła się XXXIII Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu w Jaśle, z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość.

Podczas sesji Radni podjęli uchwałę w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Rady Powiatu w Jaśle - Pani Doroty Woźniak, z powodu nieposiadania prawa wybieralności w dniu wyborów.

Radni podjęli również uchwałę o przeznaczeniu kwoty: 170.000,00 zł. na zakup do Pracowni Mikrobiologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle aparatu do diagnostyki molekularnej wirusów SARS-CoV-2, stanowiącą dotację dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Szpital Jaslo

Aparat ten służy do szybkiej diagnostyki w kierunku COVID-19 i zostanie wykorzystany zarówno do badań pacjentów jak i personelu szpitala, co niewątpliwie wpłynie na poprawę ich bezpieczeństwa. Wynik badania można otrzymać w krótkim czasie, tj. w ciągu 3  godzin od chwili pobrania materiału.

Obecnie, gdy na czas oczekiwania na wynik w kierunku SARS-CoV-2 zlecony zewnętrznemu laboratorium wynosi w założeniu do 48 godzin od dostarczenia próbki (w praktyce bardzo często ulega on wydłużeniu), szybka diagnostyka w laboratorium szpitala zdecydowanie usprawni podejmowanie decyzji w kwestii rodzaju hospitalizacji, co nie pozostanie bez wpływu na bezpieczeństwo pacjentów i pracowników szpitala.

sesja 2

Spektrum badań, które można wykonywać na tym aparacie nie ogranicza się tylko do wykrywania wirusa SARS-CoV-2. Aparat umożliwia wykonywanie również innych badań wirusologicznych, które będzie można realizować  po ustaniu pandemii koronawirusa.

Po zakupie kontenerów dla ratowników medycznych, jest to kolejna inwestycja służąca poprawie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu jasielskiego.