W dniu 19 kwietnia br. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie podpisano umowę partnerską na budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 w Jaśle oraz remont dwóch dróg po stronie słowackiej. Stronę polską reprezentował Piotr Miąso, Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich,  natomiast samorząd słowacki - Peter Kočiško, Dyrektor Zarządu i Utrzymania Dróg Regionalnych Kraju Preszowskiego.

W ramach zadania „Budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 w miejscowości Jasło”  powstanie około dwukilometrowy odcinek drogi od ronda im. A. Lazarowicza w Jaśle-Sobniowie do ronda im. ks. K. Wojciechowskiego w Jaśle-Żółkowie. W ramach prac przewidziano przebudowę  i budowę skrzyżowań  z innymi drogami publicznymi, budowę ścieżki rowerowej, budowę i przebudowę chodników, przepustów, odwodnień, oświetlenia ulicznego, przebudowę i budowę zjazdów.

Odcinek ten stanowi niezwykle ważny element systemu transportowego Miasta Jasła i Powiatu Jasielskiego. Inwestycja ta pozwoli usprawnić komunikację wewnątrz regionu i w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy funkcjonowania transportu publicznego. Głównym atutem będzie skrócenie czasu przejazdu przez Jasło w kierunku Nowego Żmigrodu i dalej do granicy ze Słowacją.  Planowana wartość inwestycji, której projekt budowlany jest już gotowy, po stronie polskiej wynosi ponad 19 mln zł. Inwestycja wsparta będzie środkami unijnymi z programu Interreg V-A Polska Słowacja.

zdj. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego