Cieszymy się bardzo, że możemy dziś możemy podpisać umowę na realizację projektu, który realizowany będzie z naszymi słowackimi partnerami, przy współpracy z powiatem jasielskim i miastem Jasłem. Bardzo zależy nam na jak najlepszym skomunikowaniu regionu, na otwarciu dróg na południe, na Słowację i dalej. Ten projekt jest elementem, który będzie miał duże znaczenie przy realizacji poszczególnych odcinków drogi S-19 na Podkarpaciu – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystości w Rzeszowie.

W podpisaniu projektu „Poprawa połączeń komunikacyjnych powiatów jasielskiego, bardejowskiego i świdnickiego z korytarzami TEN-T” uczestniczyli także Adam Hamryszczak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Martin Jakubov Podpredseda Kraju Preszowskiego, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz oraz dyrektorzy zarządów dróg obu regionów - PZDW Piotr Miąso oraz Peter Kočiško z zarzadu dróg Kraju Preszowskiego. Obcni byli samorządowcy z regionu oraz media.

Gratuluję zdobycia grantu w wysokości prawie 6 mln euro. Nie jest to jedyny projekt drogowy w formule polsko-słowackiej. W sumie ze środków Programu Transgraniczego Polska-Słowacja 2014-2020 modernizowanych będzie łacznie ponad 100 km dróg na pograniczu polsko-słowackim. To w naturalny sposób przekłada się na komfort życia mieszkańców, na potrzeby turystów, na lepsze połączenie w ramach sieci TEN-T, a także na gospodarkę regionów - mówił w Rzeszowie Adam Hamryszczak - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Dzięki realizacji projektu „Poprawa połączeń komunikacyjnych powiatów jasielskiego, bardejowskiego i świdnickiego z korytarzami TEN-T” bardzo poprawi się komunikacja, mobilność i stan bezpieczeństwa na polsko-słowackim pograniczu. W ramach podpisanej umowy powstaną nowe odcinki tras, a część istniejących połączeń zostanie poddanych gruntownej renowacji.

Korzyści z tego projektu będą bezpośrednio odczuwalne przez mieszkańców Kraju Preszowskiego i to bardzo nas cieszy. Cieszymy się z dobrej współpracy z Podkarpaciem, z partnerami z Jasła. Dzięki takim projektom możemy nawiązywać współpracę na różnych płaszczyznach – turystycznej, gospodarczej, kulturalnej. To dla nas bardzo ważne – podkreślał na spotkaniu Martin Jakubov Podpredseda Kraju Preszowskiego.

Łączna długość inwestycji wyniesie ponad 10 km. Partnerem Wiodącym projektu jest Województwo Podkarpackie, które wspólnie z Zarządem Dróg Kraju Preszowskiego będzie realizować inwestycje o łącznej wartości prawie 6 mln euro finansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Każda nowa inwestycja drogowa jest bardzo ważna szczególnie w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Gratuluję dobrego przygotowania projektu – mówiła wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

W ramach projektu po polskiej stronie przewidziane są prace w obrębie drogi DW 992 na odcinku ponad 2 km.

Wybudujemy dwukilometrowy odcinek drogi przez Jasło, po nowym śladzie w warunkach miejskich. Pozwoli ona odciążyć ruch w centrum Jasła – mówił dyrektor PDZW Piotr Miąso.

Po stronie słowackiej wyremontowane zostaną m.in. odcinki drogi Raslavice - Lopúchov – Stuľany, Stuľany – Kuková o łącznej długości 8 km.

Szczerze i gorąco dziękuję za to, że możliwe dziś stało się coś, co jeszcze półtora roku temu wydawało się niemożliwe. Dla Jasła, powiatu dla południa regionu ta nowa drogą to będzie skrót do centrum Polski – nie ukrywał zadowolenia starosta jasielski Adam Pawluś.

Zakończenie realizacji projektu planowane jest na 31 grudnia 2019 roku.

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Foto Monika Konopka