Apeluję do wszystkich o udział w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. 13 grudnia, w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, o godz. 19:30, niech w oknach w całej Polski zapłoną świece. W Jaśle tego dnia odbędą się powiatowe obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

W 2015 roku IPN wprowadził nową formę uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w ten sposób, aby w dniu 13 grudnia o godz. 19.30 zapalić w oknach świece. Ten nowy zwyczaj należy utrwalić i pielęgnować przez następne lata, aby nowe pokolenie pamiętało o bohaterach, o ofiarach stanu wojennego, o morderstwach dokonanych przez ekipę Jaruzelskiego. Kiedyś wnuk zapyta dziadka, po co dziś ta świeca płonie i tu będzie miejsce na lekcję historii o obrońcach Niepodległej. Dlatego pamiętajmy, aby w każdym domu, w każdym mieszkaniu w Jaśle zapłonęły świece w oknach, w tym i w przyszłych latach. To jest nasze proste podziękowanie dla walczących o naszą wolność, za przelewających krew dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej.

Program jasielskich obchodów Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego (13 grudnia) przedstawia się następująco:

10:00 - konferencja naukowa poświęcona Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, podczas której referat pn. „Stan wojenny w Polsce południowo-wschodniej” wygłosi Artur Brożyniak, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej O. Rzeszów (Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle),

11:30 -  koncert pieśni o polskiej wolności w wykonaniu Pawła Piekarczyka (Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle),

18:00  -  Msza Święta w intencji Ofiar Stanu Wojennego (Kościół pw. św. Stanisława BM w Jaśle),

19:00 -  złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą  bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce (Kościół pw. św. Stanisława BM w Jaśle).

Zapraszam!

Adam Pawluś