13 grudnia o godz. 19:30 w oknach milionów domów, ale także urzędów, szkół i innych instytucji zapłoną świece – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego. IPN zachęca wszystkich do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Symboliczne Światło zapłonie na pewno w oknach prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął akcję honorowym patronatem.

Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Akcja „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności” daje nam okazję do upamiętnienia, uczczenia i uznania tych wspaniałych ludzi, którzy byli pozbawiani wolności, prześladowani, a nawet zabijani. Zapalmy więc i my 13 grudnia o godzinie 19:30 świece w naszych oknach. Niech ten ogień płonącej świecy będzie z jednej strony znakiem pamięci, a z drugiej ogniem przynoszącym oczyszczenie.

13 grudnia o godz. 19:30 zapalmy świece w naszych oknach!

Adam Pawluś

Starosta Jasielski