W dniu 14  lipca 2019 roku Starosta Jasielski Adam Pawluś uczestniczył w XII Podkarpackim Miodobraniu. Na kołaczyckich błoniach, tradycyjnie jak co roku zebrali się sympatycy tradycji  pszczelarskich gminy Kołaczyce i powiatu jasielskiego.

Organizatorem imprezy była Gmina Kołaczyce wraz z Pogórzańskim Związkiem Pszczelarzy z Jasła i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kołaczycach.

Prezes Związku Pszczelarzy ksiądz Tomasz Gałuszka zaprezentował uczestnikom imprezy metodę wydobywanie miodu z plastrów. O pomoc w odsklepianiu poprosił Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcę, Starostę Jasielskiego Adama Pawlusia, Burmistrza Kołaczyc Stanisława Żygłowicza oraz Radną Rady Powiatu w Jaśle Magdalenę Stasiowską. Odsklepianie miodu odbyło się przy użyciu odsklepiacza widelcowego. Następnie w miodarce odwirowano miód. Finałem obrzędu było częstowanie uczestników pozyskanym miodem
z tegorocznych zbiorów.

Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich wzięły udział w konkursie  na „Wykwintny Piernik”. Starosta Jasielski został jednym z członków komisji oceniającej wypieki. Ciasta zostały upieczone  z wykorzystaniem miodu z tegorocznych zbiorów.

Impreza miała charakter edukacji połączonej z zabawą, co stanowiło znakomitą formę promocji pszczelarstwa. Słodkie jest dzisiaj Miasto i gmina Kołaczyce stwierdził żartobliwie Starosta Jasielski Adam Pawluś degustując miód z lokalnych pasiek oraz kosztując konkursowych ciast.

1
2
3
4

W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej Starosta Jasielski Adam Pawluś i Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jan Muzyka zapalili znicz pod pomnikiem Golgota Wschodu, oddając w ten sposób cześć ofiarom ludobójstwa dokonanego przez UPA w 1943 roku.

W 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

11 lipca 1943 r. oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów przy pomocy ukraińskiej ludności od 1942 r., w następnych dniach masakry były kontynuowane.

Zbrodnię, kwalifikowaną przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, przeprowadzili nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Szacuje się, że w jej wyniku tylko w latach 1943–45 zamordowano ok. 100 tys. Polaków.

Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas mszy i nabożeństw.

P1140200
P1140206
P1140209

Ideą festiwalu jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak: rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka. Kultywowanie i upowszechnianie bogactwa folkloru karpackiego odbywać się będzie poprzez udział i prezentację twórczości zespołów ludowych polskich i zagranicznych. Na festiwalowej scenie występowały już, oprócz kapel polskich, ludowe zespoły z Węgier, Rumunii, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Albanii.

Festiwal odbędzie się 14 lipca 2019 r. od godziny 1400  w Trzcinicy, miejscowości, w której odkryto osadę z XX w. p.n.e., zwaną przez archeologów Karpacką Troją, położonej w Gminie Jasło w woj. podkarpackim.

W tym roku na scenie wystąpią: ZPiT JAŚLANIE, Kapela Ludowa TRZCINICOKI,  Młodzieżowy Zespół Ludowy JUTRZENKA, ZPiT ROZMARIJA z Preszowa na Słowacji, Zespół ŹRÓDŁO KARPAT z Drohobycza na Ukrainie, Kapela HORPYNA z Olsztyna, grająca muzykę  z pogranicza ukraińskiego folk –rocka a gwiazdą wieczoru będzie Kapela CIUPAGA z Łącka, finalista  programu MUST BE THE MUSIC.

Imprezie muzycznej zawsze towarzyszą wystawa i targi sztuki ludowej. Smakowitą „atrakcją” festiwalu jest tradycyjne chłopskie jadło.

Miejsce Festiwalu to stadion przy starym kościele w Trzcinicy.

Prowadzący imprezę to Stanisław Łukaszczyk

Organizatorzy Festiwalu:

1.Gmina Jasło

2.Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle

3.Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcinicy

4.Stowarzyszenie Trzcinica Razem

Partnerem Wydarzenia jest Gupa LOTOS

plakat2019 dd

W dniu 14.05.2019r w Zespole Szkół nr 3 w Jaśle odbył się pokaz filmu „Łukasiewicz nafciarz romantyk”. Jest to kolejna produkcja Telewizji Obiektyw. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak.

Organizatorem pokazu było Starostwo Powiatowe w Jaśle, a gospodarzem przedsięwzięcia dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle, Agnieszka Chłopek, która przywitała wszystkich zgromadzonych. W pokazie uczestniczyli: poseł na sejm Bogdan Rzońca, Starosta Jasielski Adam Pawluś, który nawiązał do działalności Łukasiewicza i jego wpływu na rozwój przemysłu chemicznego w regionie, Naczelnik Wydziału Edukacji Andrzej Papciak, dyrektorzy i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych wraz z przedstawicielami uczniów.

Film opowiada o jednej z najbardziej intrygujących, a zarazem interesujących postaci w historii nie tylko Podkarpacia, lecz całej Polski. Pokazuje Ignacego Łukasiewicza jako bohatera ponadczasowego, powstańca, ale przede wszystkim twórcę przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Łukasiewicza.

Widzowie w skupieniu i z zainteresowaniem obejrzeli film. Po projekcji filmu głos zabrali: producent Bogdan Miszczak i poseł na sejm Bogdan Rzońca. Swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami podzielili się również uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle - Marzena Sendecka i Norbert Żyrek.

ZS Nr 3