11 lutego 2019 r., w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, pod hasłem „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”, po raz 27. obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. W intencji chorych w kaplicy jasielskiego szpitala bp Edward Białogłowski odprawił Mszę Świętą.

W tym roku centralne obchody Światowego Dnia Chorego odbywają się w Kalkucie w Indiach, mieście św. Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości. W tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego, papież Franciszek przypomina postać św. Matki Teresy, która uwidoczniła miłość Boga wobec ubogich i chorych. Nawiązując do tegorocznego hasła Światowego Dnia Chorego „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”, papież podkreśla, że są to słowa wypowiedziane przez Jezusa, gdy wysyłał apostołów do głoszenia Ewangelii, aby Jego Królestwo było propagowane „przez gesty bezinteresownej miłości”.

W niedzielę, 10 lutego br., bp Edward Białogłowski odwiedził Szpital Specjalistyczny w Jaśle, gdzie spotkał się z chorymi. W kaplicy jasielskiego szpitala odbyła się Mszą Święta w intencji chorych oraz pracowników szpitala.

Uroczystej Mszy Św. przewodniczył oraz słowo Boże wygłosił bp Edward Białogłowski, w asyście: ks. prałata Stanisława Słowika - Dyrektor Caritas, ks. kan. Zbigniewa Irzyka – Dziekana Dekanatu Jasło – Wschód, proboszcza parafii pw. WNMP w Jaśle oraz  ks. Piotra Kury – kapelana pełniącego posługę duszpasterską w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.

W kaplicy pw. Matki Bożej Łaskawej zgromadzili się pacjenci Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, dyrekcja, lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, na czele z Senator RP Alicją Zając i Starostą Jasielskim Adamem Pawlusiem.