W dniu 3 września br. Zarząd Powiatu zapoznał się z koncepcją: „Rozbudowy Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Oddział Psychiatryczny z Poradniami – I etap”, którą przedstawił Zbigniew Betlej – Zastępca Dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Zarząd zdecydował o przygotowaniu postępowania na realizację tego wieloletniego zadania  inwestycyjnego (na lata 2020-2023). Przyjęto następujący harmonogram finansowy:

• 2019 rok -  wykonanie projektu koncepcyjnego – kwota 30 tys. zł;
  • 2020 rok - zakończenie prac projektowych wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz wyłonienie wykonawcy i wykonanie stanu zerowego – kwota 3 mln zł
  • 2021 rok – wykonanie stanu surowego zamkniętego – kwota 5 mln zł;
  • 2022 rok – wykonanie robót wykończeniowych i instalacji – 5 mln zł.

Adam Pawluś, Starosta Jasielski odniósł się do planowanej inwestycji: Obecnie warunki panujące na Oddziale Psychiatrycznym Szpitala Specjalistycznego w Jaśle nie spełniają minimalnych wymogów. Stąd konieczność budowy nowego pawilonu psychiatrycznego. W nowym budynku będą się mieściły również przychodnie i poradnie psychiatryczne oraz oddział dzienny. Odpowiedni projekt uchwały trafi na najbliższą sesję Rady Powiatu. Budynek przy ul. Za Bursą 1, w którym mieści się obecnie Oddział Psychiatryczny Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, w sposób szczególny wpisuje się w dzieje naszego miasta.  W czasie II wojny światowej w części piwnic mieściły się cele, w których gestapowcy umieszczali aresztowanych przewożonych z jasielskiego więzienia. Ślady z tego okresu są do dzisiaj widoczne na ścianach. Stąd potrzeba opracowania koncepcji zagospodarowania tego miejsca martyrologii, w celu wyeksponowania jego historii oraz zachowania go dla przyszłych pokoleń.

wizualizacja