Powiat jasielski, leżący w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego, charakteryzuje się zróżnicowanymi warunkami naturalnymi. Od północy, przechodząc przez Pogórze Ciężkowickie i Strzyżowskie oraz Kotlinę Jasielsko-Krośnieńską, mijając doliny Wisłoki, Jasiołki i Ropy, dociera do usytuowanego na południu Pogórza Jasielskiego i Beskidu Niskiego (z Magurskim Parkiem Narodowym). Miasto powiatowe - Jasło, położone jest na wzniesieniach (280-350 m n.p.m.), a jego obszar przecinają trzy rzeki – Jasiołka, Wisłoka i Ropa, które na terenie całego powiatu mają swoje dopływy.

W skład powiatu wchodzi 10 gmin: Brzyska, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Skołyszyn, Tarnowiec, Dębowiec, Jasło, miejska Jasło oraz gmina miejsko – wiejska Kołaczyce. Wspólnie daje to 830 km2 powierzchni, oferującej rozmaitą, wciąż rozwijającą się bazę przyrodniczą i turystyczną wraz z zapleczem. Ten malowniczy region Podkarpacia od lat kojarzony jest z nieskazitelną przyrodą i atrakcjami, które (w parze z zabytkami) zapewnia turystom. Czyste powietrze umożliwi wzięcie głębokiego oddechu na szczytach wzniesień (Beskidu Niskiego np. Magura Wątkowska, czy Łysa Góra lub Pogórza Ciężkowickiego - Góra Liwocz), rozwinięta baza szlaków turystycznych pozwoli na czerpanie z darów natury, nie ingerując w jej ekosystem, a liczne gospodarstwa agroturystyczne nakarmią do syta ekologiczną żywnością. Wszystkie z tych aspektów sprzyjają rozwojowi świadomej i zrównoważonej turystyki w powiecie jasielskim.

Cofając się kilkadziesiąt wieków wstecz, do pierwszych śladów człowieka na ziemi jasielskiej, należy wspomnieć o udostępnionym kilka lat temu dla turystów grodzisku – Karpacka Troja, znajdującym się na wzgórzu w Trzcinicy. Jest ono świadectwem tętniącego tam już w epoce brązu życia oraz jednym z pierwszych grodów słowiańskich. Kolejne epoki również pozostawiły po sobie zachowane pozostałości (m.in. kościół pw. św. Doroty w Trzcinicy, kościół Farny w Jaśle, cerkiew w Świątkowej Wielkiej), a niektóre z nich leżą na Szlaku Podkarpackiej Drewnianej Architektury Sakralnej.

Mimo iż burzliwe dzieje historii nie oszczędzały tego regionu, w Powiecie Jasielskim do czasów współczesnych przetrwało wiele reliktów minionych czasów. Po uzyskaniu przez Jasło w 1365 roku z rąk króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich, w ciągu kolejnych dziesięcioleci region ten prężnie się rozwijał. Po dramatycznych wydarzeniach jakie miały miejsce na tym terenie i spustoszyły go (pożary, wojny i epidemie), wiek XIX przywrócił mu dawną świetność za sprawą rozwoju przemysłu naftowego. Wtedy to Ignacy Łukasiewicz założył w Ulaszowicach pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej, a pamięć o tym trwa do dzisiaj.

Chociaż I i II wojna światowa spustoszyły powiat jasielski prawie w stu procentach (97%), a pozostałością po tych wydarzeniach są liczne cmentarze wojenne (Warzyce, Grab, czy Desznica), liczba oferowanych atrakcji stale rośnie. Na próżno jednak szukać tu zgiełku wielkich miast. Grodziska, ruiny zamków, zabytki sakralne i dwory usytuowane są w otoczeniu naturalnych krajobrazów. Wysokie walory przyrodnicze chronione są przez różne formy działań (parki krajobrazowe, pomniki przyrody, rezerwaty). Magurski Park Narodowy obejmuje niespełna 19,5 tys. ha powierzchni, a większość niej zajmują lasy. Położony na przecięciu Karpat Wschodnich i Zachodnich, jest skrzyżowaniem korytarzy ekologicznych. Specjalnie wytyczone szlaki (piesze, rowerowe, konne) pozwalają na przyjrzenie się bliżej występującej tu faunie i florze, a Ośrodek Edukacyjny w Krempnej przybliży każdemu ich „świat”.

Powiat jasielski jest atrakcyjnym turystycznie terenem – w każdej kategorii. Coś dla siebie znajdzie tu każdy miłośnik zabytków (obiekty sakralne, muzea m.in. Muzeum Nart w Cieklinie, kapliczki), rekreacji (zalewy wodne, wioska indiańska w Kunowej, ścieżki edukacyjne) oraz przyrody. Liczne punkty widokowe ukażą odległe horyzonty – niekiedy widoczne są nawet szczyty Tatr. Osobną kategorię stanowią sanktuaria, jak te w Dębowcu, Tarnowcu, czy Nowym Żmigrodzie. Możliwości uprawiania turystyki aktywnej to dodatkowy atut (np. idealne warunki do nordic walking, biegów górskich, czy kolarstwa górskiego). Wszystkie atrakcje łączy sieć szlaków turystycznych, które pokonać można pieszo, konno, samochodem, czy rowerem, a zimą na nartach. W ciągu ostatnich lat powiat kojarzony jest z kolebką polskiego winiarstwa. Wyznaczona została trasa o nazwie „Jasielski Szlak Winny”, prowadząca przez dziewięć winnic powiatu jasielskiego.

Kultywowanie ludowej tradycji nie jest tu niczym obcym. Działalność muzycznych zespołów regionalnych przekazuje ją młodemu pokoleniu, które z chęcią prezentuje swoje umiejętności na różnego typu festiwalach. Do jasielskiego kalendarza wydarzeń wpisany jest m.in. Festiwal Folkloru Karpat w Trzcinicy. Inne ciekawe imprezy to Międzynarodowe Dni wina, czy Jesienne Spotkania z Teatrem.

Rozwinięta baza gastronomiczna i noclegowa (hotele, gospodarstwa agroturystyczne) oferuje turystom swoje usługi, a komunikacja autobusowa pozwala dotrzeć do najdalszych zakątków powiatu. Szerszej informacji na temat powiatu jasielskiego i jego atrakcji można szukać w punktach informacji turystycznej:

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Jasło, ul. Floriańska 15,