Jasielskie obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jaśle

Obchody uchwalenia Konstytucji-1Z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele różnego typu organizacji i instytucji, młodzież szkolna, harcerze oraz mieszkańcy Jasła  zebrali się na jasielskim Rynku, aby wspólnie uczcić to wydarzenie.

Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie. Dokładnie 226 lat temu – 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 maja. Regulowała ona zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to ,6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.

Tegoroczne obchody święta narodowego rozpoczęły się od uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej na jasielskim Rynku. Uczestniczyli w niej przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych, poczty sztandarowe policji, straży pożarnej, związków kombatanckich i sybirackich, związków harcerskich oraz szkół z powiatu jasielskiego oraz mieszkańcy powiatu. W obchodach władze powiatowe reprezentował Starosta Jasielski Adam Pawluś, Przewodniczący Rady Powiatu Robert Snoch oraz Wiceprzewodniczący Rady Stanisław Zając.

Po wspólnej modlitwie zebrani przeszli ulicami miasta pod tablicę, upamiętniającą 200 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gdzie parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji złożyli kwiaty.

Dalsza część obchodów odbyła się w Parku Miejskim, gdzie odśpiewano wspólnie hymn Polski. Uczestnicy uroczystości wysłuchali także koncertu chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle pod batutą Moniki Twarduś.