W hołdzie generałowi Józefowi Hallerowi

W hołdzie generałowi Józefowi Hallerowi-92 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół SASR w Trzcinicy odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci generała Józefa Hallera.

Obchody rocznicowe w roku ogłoszonym przez Ministra Obrony Narodowej rokiem generała Józefa Hallera rozpoczęły się od wystawienia warty honorowej przy obelisku poświęconym temu bohaterowi oraz jego żołnierzom pochodzącym z okolic Jasła.

Następnie wprowadzono Kompanię Honorową ze sztandarami oraz pododdziały Strzelców. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, złożono kwiaty pod obeliskiem generała, którego imię nosi Jednostka Strzelecka 2091 przy Zespole Szkół w Trzcinicy.

Następnie odbył się Apel Pamięci, a po nim defilada pododdziałów.

„Spełniając ze czcią swój patriotyczny i pokoleniowy obowiązek pamięci o naszej ojczystej historii stajemy oto dzisiaj do uroczystego apelu przed obeliskiem upamiętniającym pobyt generała Józefa Hallera i jego żołnierzy na jasielskiej ziemi.

Niech rozsiane po całej Polsce i świecie znane i bezimienne mogiły obrońców Rzeczypospolitej będą świadectwem dziedzictwa tradycji i czynów ojców naszych oraz naszej pamięci i tożsamości, a oddana salwa honorowa będzie pokłonem naszej Ojczyźnie. Dziś jesteśmy dziedzicami ich testamentu przekazanego w haśle „Bóg, Honor, Ojczyzna” mówił prowadzący uroczystość dyrektor Zespołu Szkół Ludomir Mastej.

Po uroczystości wszyscy wzięli udział w wykładzie pracownika Muzeum Regionalnego w Jaśle pana Mariusza Świątka oraz w debacie historycznej przygotowanej przez uczniów.

W obchodach, oprócz społeczności szkolnej, uczestniczyli zaproszeni goście: płk Jarosław Ziara, przedstawiciel WKU, podinspektor Wydziału Prewencji Jerzy Duszyński, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy Stanisław Mlicki oraz Tadeusz Walczyk, reprezentujący Starostwo Powiatowe w Jaśle.