railway 3317314 1920

13 grudnia br. PKP Intercity uruchamia nowe połączenia kolejowe z Jasła do Krakowa i Zagórza. Pociągi „Bieszczady” i „Wetlina” będą kursować dwa razy dziennie przez 7 dni w tygodniu na trasie Kraków-Zagórz i Zagórz-Kraków.

13 grudnia 2020 r. wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Znajdą się w nim nowe połączenia relacji Zagórz – Kraków, przez Sanok, Krosno, Jasło, Biecz i Gorlice.

Przejazd pociągiem „Bieszczady” z Jasła (godz. 6.37) do Krakowa (godz. 9.30) potrwa 2 godziny i 53 minuty. Następnie pociąg, już jako „Wetlina”, będzie wracał z Krakowa o godz. 9.44 i dotrze do Jasła na godz. 12.38. O godz. 16.17 pociąg „Bieszczady” wyjedzie z Jasła i dojedzie do Krakowa na godz. 19.01. Powrót będzie możliwy pociągiem „Wetlina”, który wyjedzie z Krakowa o godz. 19.22 wracając do Jasła na godz. 22.15. Pociągi będą omijać stację Stróże.

Nowe kursy pozwolą na lepsze skomunikowanie południowej części województwa podkarpackiego z Krakowem i dadzą możliwość połączeń przesiadkowych do takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Katowice i Wrocław.

Starosta Jasielski Adam Pawluś wnioskował o utworzenie tych połączeń i przesłał list z podziękowaniem dla Prezesa Zarządu PKP Intercity Marka Chraniuka za ich utworzenie .

Cena biletu będzie zapewne zgodna z taryfą, jaka obowiązuje obecnie w pociągach PKP Intercity kursujących na trasie Jasło – Kraków i wyniesie 25,90 zł. Pasażerowie będą mogli skorzystać z wszystkich ustawowych ulg.

Fot. www.pixabay.com

Bogdan Rzonca

Fot. Bogdan Rzońca / Facebook

Parlament Europejski zdecydował o uruchomieniu Funduszu Solidarności Unii Europejskiej, z którego ponad 7 mln euro trafi do Polski, na odbudowę po czerwcowych powodziach na Podkarpaciu.

Celem Funduszu Solidarności jest wsparcie państw członkowskich w przypadku klęsk żywiołowych oraz, od tego roku, w przypadku zagrożenia zdrowia. Od czasu jego utworzenia w 2002 r. fundusz wykorzystano ponad 90 razy w związku z katastrofami, takimi jak powodzie, pożary lasów, trzęsienia ziemi, huragany i susze. Do tej pory w ramach FSUE przekazano 5,5 mld euro dla 23 państw członkowskich i jednego przystępującego. Obecnie zakres ten obejmuje również poważne stany zagrożenia zdrowia publicznego. Zwiększono również maksymalną wysokość płatności zaliczkowych z 30 mln euro do 100 mln euro.

W związku z powodziami, które miały miejsce na Podkarpaciu w czerwcu br., Polska ma otrzymać z UE 7,7 mln euro. Kontrsprawozdawcą z ramienia EKR był europoseł Bogdan Rzońca, który podkreślał jak w sytuacjach kryzysowych ważna jest solidarność – Cieszymy się, że Unia Europejska zauważa takie problemy. Mam nadzieje, że zawsze będziemy w takich sytuacjach solidarni – mówił europoseł.

Dotyczy: Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 993 Gorlice - Nowyb Żmigród - Dukla na odcinku Pielgrzymka - Nowy Żmigród od km 21+475 do km 28+967 z wyłączeniem odcinków: - od km 22+617,45 do km 22+745,12 (most na potoku Pachniączka w km 22+692 w m. Pielgrzymka);- od km 28+700 do km 28+790 (most na rz. Wisłoka w km 28+557 w m. Nowy Żmigród) w ramach zadania "Modernizacja połączeń komunikacyjnych w rejonie Svidnik, Stropkov i Jasło"

Czasowa organizacja ruchu Zakmnięcie DW 993 1